“Cənginin sədaları” adlı konsert baş tutacaq
“Cənginin sədaları” adlı konsert baş tutacaq “Cənginin sədaları” adlı konsert baş tutacaq
Azərbaycan musiqisevərləri üçün fevralın 27-si xüsusi bir gün olacaq. Saat 15:00-da Azərbaycan Milli Konservatoriyasının Böyük zalında 24 nömrəli onbirillik musiqi məktəbinin müəllimi və eyni zamanda Azərbaycan Milli Konservatoriyasının dissertantı Nəsibə Cəfərovanın “Cənginin sədaları” adlı sinif konserti təşkil olunacaq.
"innews media" xəbər verir ki, tədbirin açılışında “Cəngi” xalq çalğı alətləri ansamblının Özbəkistan səfəri və kollektivin əldə etdiyi yaradıcılıq uğurlarından bəhs olunacaq. Bu, həm musiqi tələbələri, həm də geniş auditoriya üçün ansamblın beynəlxalq fəaliyyətini yaxından tanımaq imkanı yaradacaq.
Konsert proqramı Azərbaycan professional musiqisinin banisi, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Cəngi” əsəri ilə başlayacaq. Proqramda həm klassik, həm də XX əsr Azərbaycan bəstəkarlarının seçilmiş nümunələri səslənəcək. Belə ki, Fikrət Əmirovun “Kor ərəbin mahnısı” və “Rəqs”, Səid Rüstəmovun “Qaytağı”, “Sərhədçilər marşı” və “Fasilə marşı” əsərləri konsert iştirakçılarına təqdim olunacaq.
Xüsusi diqqətəlayiq məqam isə bəzi əsərlərin orkestrləşdirilməsinin konsertin bədii rəhbəri və dirijoru Nəsibə Cəfərova tərəfindən həyata keçirilməsidir. Bu, konsertə fərdi yaradıcılıq toxunuşu və yeni interpretasiya rəngi qatacaq.
“Cənginin sədaları” sinif konserti musiqisevərlər üçün həm öyrədici, həm də estetik zövq verən bir tədbir olacaq. Nəsibə Cəfərovanın rəhbərliyi altında tələbələr Azərbaycan musiqisinin zəngin ənənələrini canlı ifa ilə təqdim edəcək, eyni zamanda gənc musiqiçilərin yaradıcılıq potensialı ilə tanış olmaq imkanı yaranacaq.
Beləliklə, fevralın 27-si musiqi həvəskarlarını Azərbaycan Milli Konservatoriyasının Böyük zalında yadda qalan musiqi anları gözləyir.